Земеделският сезон за нас приключи успешно и за поредна година се радвам на сладки картофи от няколко сорта.
Най-любимият ми и най-атрактивният от всички е лилавият батат (сладък картоф), който очарова с вкуса и аромата си на кестени. Затова от него най-много си бях посадила….и сегааа ще трябва да измисля в какви рецепти да го влагам. Ако сте си правили вече чиа пудинг, знаете че е много лесен за приготвяне и много полезен за хапване, заради енергията която ще ви даде и високите нива на омега 3 мастни киселини с които ще ви зареди. А заедно с лилавия картоф и райската ябълка, полезните антиоксиданти, витамини и минерали се увеличават многократно! За тази рецепта използвах соевото мляко на „Alpro“ с ванилия и захар, но вие може да използвате каквото обичате. Ако използвате неподсладено мляко разбира се ще трябва да добавите и малко подсладител по ваш избор: еритритол, стевия, мед, кокосова захар или каквото прецените и имате под ръка.
Разбира се плодовете или зеленчуците също може да са по ваш избор, добавете и аромати които обичате – кора от био лимон или портокал, канела, кардамон или друго.
Ето и точната рецепта:
Нужните продукти за 6 купички:
За лилавият слой:
1 малък лилав картоф (90 или 100г) сварен на пара или печен;
2 ч.ч. (500г) соево мляко, подсладено с ванилия на „Alpro“ (или друго по ваш избор);
1/2 ч.ч. ( 80г) чия семена;
подсладител по ваш избор ако се налага.
За оранжевият слой:
2 малки райски ябълки;
1 ч.ч. соево мляко Alpro с ванилия;
1/4 ч.ч. (40г) чия семена.
Начин на приготвяне:
Първо се прави нещо като смути от соевото мляко и лилавия картоф като се смилат в блендер или чопър. После тази течност се излива в подходяща купа и се смесва с чия семената, като се разбърква на ръка. Слага се в хладилника и след като се изчака 15-20 мин. се изважда и се разбърква отново. Отново се слага в хладилника и след още 15 мин. се изважда, разбърква се и се разпределя в купичките. Те се прибират в хладилника
Втория слой с райската ябълка се приготвя по подобен начин. Когато и той се посгъсти в хладилника се разбърква добре и се изсипва върху лилавия слой.
Отгоре се украсява с плодове по ваш избор!
Съхранява се в хладилника където ще ви чака за закуска или следобедно хапване в продължение на 3-4 дни.
Добър апетит!
Автор: Дани
